Amerika csak újabb problémákat teremtett az afganisztáni kivonulással
A leghosszabb háborújába belefáradt USA mindent feladott, napok alatt összeomlott a kabuli kormány, Afganisztán urai húsz év után újra a tálibok.
A leghosszabb háborújába belefáradt USA mindent feladott, napok alatt összeomlott a kabuli kormány, Afganisztán urai húsz év után újra a tálibok.
Lehetséges, hogy Dubajba repülnek még szerdán.
Az afgán tévécsatorna alapítója szerint a tálib fél meglepően együttműködő volt.
Egy évek óta Magyarországon élő afgán nő szerint már akkor tudták, hogy vissza fognak térni a tálibok, amikor az Egyesült Államok tisztiviselői egy asztalhoz ültek velük. Aggódik a Kabulban élő rokonaiért, azt mondja, alig van internet és bevásárolni is életveszélyes az afgán fővárosban.
A tálib rezsim valószínűleg nem olyan lesz, mint az Iszlám Állam, a tálibok által az elmúlt években már ellenőrzött területek mindennapjai sem olyanok voltak, mint a "kalifátusban". A tálibok ennél pragmatikusabbak – állítja Wagner Péter, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója, aki többször járt Afganisztánban, így nem csak a dolgozószobájából ismeri a térséget. Szerinte az egész nyugati koncepció azért bukott meg, mert az amerikaiak egy centralizált államot csináltak, amit Afganisztán nem bír.
A következő 24 órában az amerikai hadsereg azt tervezi, hogy óránként egy járatot elindít Kabulból.
A felvételek egy kabuli vidámparkban készülhettek.
Az afgán alkotmányra hivatkozva jelentette ki Amrulla Száleh, hogy ő most az ország első számú vezetője.
Megtartották a tálibok az első sajtótájékoztatójukat, miután átvették a hatalmat Afganisztánban. A szóvivőjük szerint a nők dolgozhatnak és tanulhatnak majd, de a jogaikat a saría szerint határozzák meg. Azt tagadják, hogy az al-Káida jelen lenne az országban.
Az orosz külügyminiszter arra számít, hogy a tálibok és a többi afgán erő párbeszéde elvezet majd egy befogadó, átmeneti kormány megalakításához.
A volt szovjet elnök szerint meg kell tanulni a leckét.
Mielőtt kidobták volna, összetörték a gépeket.
Öt év uralkodás, majd húsz év amerikai fölény után újra a tálibok vezethetik Afganisztánt. A rendkívül jól szervezett és nagy büdzséből gazdálkodó radikális iszlamista csoport rengeteg áldozat árán vészelte át a megszállást. De kik ők, honnan jöttek és mit akarnak?
Adzsmal Ahmadi, a Twitteren az afgán elnököt okolta a tálibok gyors előretöréséért, nem érti, az afgán biztonsági erők miért hagyták fel hadállásaikat olyan gyorsan.
A kihozataluk pontos részleteit biztonsági okokra hivatkozva nem közlik.
A hatalmas tömegről fotó is készült.
Huszonhat, korábban a holland nagykövetség védelmét ellátó magyar biztonsági szakember várja az afgán fővárosban a kimenekítését – tudta meg a hvg.hu. Értesülésünket három egymástól független kormányzati forrás is megerősítette. Hétfőn még azt állította a külügy, hogy nincsenek magyar állampolgárok Afganisztánban. Úgy tudjuk, a magyarokat britek segítik majd kijutni az országból.
Sok, a tálibok elől menekülő afgán minden lehetőséget megragad, hogy kijusson az országból. A kísérletek egy része tragédiával végződik.
Júliusban kezdték építeni a török-iráni határra a falat, eddig 150 kilométer készült el.